Diş Hekimi Meral Arslan - Ankara Kızılay da uzman Diş hekimi kliniği


Diş Hekimi Meral Arslan

Diş Hekimimiz Hakkında Bilgiler Yakında Buraya Eklenecektir.

Sıkça Sorunlan Sorular

Dişler sürdükten hemen sonra fırçalanmaya başlanmalıdır. Bebeklerde parmak fırçaları tercih edilmeli, daha sonra da çocuk fırçalarına geçilmelidir.

Çürük yapıcı bakteriler normalde insanların ağzında bulunur fakat aktif çürük lezyonları (tedavi edilmemiş çürükler) olan kişilerde bu bakterilerin miktarı yüksektir.

Öncelikle, toplumumuzda gelenek haline gelmiş bir davranış şekli olan ve yanlış bir davranıştan söz etmek istiyorum. Annenin, yemeğin sıcaklığını kontrol etmek ve sıcaksa ılıtmak amacıyla sıcak kaşığı çocuğunun ağzını yakmaması için önce kendi ağzına sokup sonra çocuğun ağzına sokmasıyla çürük yapıcı bakterilerin çocuğa bulaşması söz konusudur.

Oral implantoloji ağızdaki diş eksikliğini ortadan kaldırmak amacı ile çene kemiklerine yapay diş köklerinin yerleştirilmesi ile uğraşan bilim dalıdır. Diş implantları tüm dişlerini, arka dişlerini, tek dişini veya diş dizisinde aralıklar oluşturacak şekilde birçok dişini kaybetmiş hastalara uygulanmaktadır. Diş kaybının hastalarda fonksiyon, estetik, konuşma ve çiğnemede problem yaratmasının yanında psikolojik etkileri de olmaktadır. Hastaların birçoğu kendi doğal dişlerinin değerini dişlerini kaybettikten sonra daha fazla anladıklarını söylemektedirler.

Örneğin tek dişini kaybetmiş hastalar klasik köprü protezlerinin yapımında olduğu gibi boşluğun iki yanında bulunan sağlam doğal dişlerinin küçültülmesini istememektedirler. Bu nedenle doğal dişin çekim yapıldığı boşluğun yerine implant yerleştirerek boşluğun iki yanındaki doğal dişlere hiç dokunulmadan dişsizlik ortadan kaldırılmış olabilmektedir. Özellikle tüm dişlerini kaybetmiş hastalarda klasik total protez uygulaması sonrası hastaların bir çoğu protezlerin ağızda çok oynadığından şikayet ederler. Bu problem alt çenede daha fazla olmaktadır. Total protez kullanan hastalarda zamanla kemik erimesi sonucunda bu problem daha da artmaktadır. Bu nedenle bu hastalarda implant uygulayarak sabit köprü uygulaması yapılabilmektedir. Eğer hastada sabit köprü protezi için yeterli kemik yoksa, hareketli total protezleri implantlara bağlayarak stabil hale getirilebilir. Dental implantlar aynı zamanda arka dişlerini kaybetmiş ve hareketli protez kullanmak zorunda kalan hastalarda da uygulanarak yine doğal dişlerde olduğu gibi sabit köprü yapılabilmesine imkan kılar.

Dişhekimi kontrolünde ve doğru süre ve aralıklarla uygulanan hidrojen peroksit ve karbamid peroksit içerikli beyazlatma ürünlerinin dişlere zararı yoktur. Bu materyallerin güvenilirlikleri bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Amalgam dolgular, hastanın gülme estetiğini etkiliyorsa veya dolgunun kenarında yeni bir çürük oluşumuna rastlanıyorsa değiştirilmelidir. Küçük azılar bölgesinde yapılmış amalgam dolgular genellikle gri yansıması nedeniyle gülme estetiğini bozmaktadır.

Karar verildikten sonra dişiniz porselen laminalar için hazırlanacaktır. Dişinizin ön yüzeyinden yaklaşık 1 milimetre mine dokusu kaldırılıp, dişinizden ölçü alınacaktır. Bu ölçüden de sizin dişinize uygun, gülüşünüzü tamamlayacak, neredeyse yaprak kalınlığında dişinize uygun renkte porselen laminalar yapılacak ve gene uygun renkte özel yapıştırıcılar ile dişinize yapıştırılacaktır.

Birçok implant uygulama işleminde ilk basamak implant yerleştirilecek kemiğin açılması ve daha sonra implantın yerleştirilmesi işlemidir. İmplant yerleştirildikten sonra iyileşme döneminde üzerinde kalacak olan vidalar yerleştirilir ve iyileşme dönemi beklenir. Diş implantlarının çiğnemeyle oluşan basınçlar karşısında sağlıklı olarak kalabilmesi için, çene kemiği ile tam olarak kaynaşması gerekir. Yerleştirilen implantın çevresinin tam olarak kemikle sarılması osseointegrasyon olarak adlandırılır. Osseointegrasyon için, operesyon türü, bölgesi, hastanın yaşı ve sağlık durumuna göre operasyondan sonra en az 2, en fazla 6 ay gibi bir süre gereklidir. 

İyileşmeden sonra ikinci bir cerrahi işlemle implantın üstü açılır, vidalar çıkarılır ve özellikle görünür bölgede ise geçici kuronlar veya iyileşme başlıkları yerleştirilir. Yaklaşık iki ay sonra dokular protez uygulaması için hazır hale gelecektir.

Ölçü alınır ve protez üst yapı yapılır. 

Tek basamakta bitirilen implant sistemleri de vardır. Avantaj ve dezavantajlarını sizi dişhekiminiz durumunuza göre bilgilendirecektir.

Diş eksikliğinizin sayısına bağlı olarak ne tür bir geçici protez yapılacağına yine hekiminiz karar verecektir. Eğer fazla diş eksikliğiniz varsa bu dönemi geçici girip çıkmalı bir protezle geçirebilirsiniz.

Tüm cerrahi işlemler lokal aestezi yardımı ile yapılacağından ağrı duymamanız gerekir. Bir çok hasta diş çekimi işleminden daha kolay olduğunu belirtir.

Bu dönemde ağız bakımınızın iyi olması çok önemlidir. Kötü bir ağız diş sağlığı implant başarısızlıklarının en önde gelen etkenidir. Diş hekiminizi iyileşme döneminde biraz daha sık görmelisiniz.

İmplant malzemelrinin yüksek teknoloji ile üretilmesi ve kullanılan malzemelerin ithal olması nedeniyle, maliyeti klasik protezlere göre daha fazladır. 

Protezin uygulanabilmesi için implantın kemikle kaynaşması beklenir dolayısıyla diğer tedavi alternatiflerine göre tedavi daha uzun zamanda biter.

İmplant yerleştirildikten sonra ağız bakımı ve temizliğine çok daha fazla özen gösterilmesi gerekir. 

İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi

Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı

Çocuk Diş Sağlığı

Çocuk Diş Sağlığı

Zirkonyum Porselenler

Zirkonyum Porselenler

DİŞ ÇÜRÜĞÜ

DİŞ ÇÜRÜĞÜ

Dental İmplant

Dental İmplant

DİŞ SIKMA GICIRDATMA

DİŞ SIKMA GICIRDATMA

PARMAK EMME

PARMAK EMME

Porselen laminate

Porselen laminate


Blog Yazıları


deneme

deneme

Periodonti (Diş Eti Hastalıkları) Nedir?

Periodonti (Diş Eti Hastalıkları) Nedir?

Protetik Diş Tedavisi Nedir?

Protetik Diş Tedavisi Nedir?

Oral Diagnoz ve Radyoloji Nedir?

Oral Diagnoz ve Radyoloji Nedir?

Diş Protezi Nedir?

Diş Protezi Nedir?

Ağız Kokusu

Ağız Kokusu

Diş Taşı (Tartar) Nedir?

Diş Taşı (Tartar) Nedir?

Hamilelikte Diş Bakımı

Hamilelikte Diş Bakımı

Gece Plağı Nedir

Gece Plağı Nedir

Diş Beyazlatma Nedir

Diş Beyazlatma Nedir