Ağız içinde oluşan rahatsızlıklara tanı konulmasını ve tedavi sürecinin belirlenmesini, ağız içi ve dışının röntgeninin çekilerek detaylı bir şekilde incelenmesini konu edinen diş hekimliği branşıdır. Çene ve ağız bölgesinde ki tüm yapıların röntgen aracılığıyla incelenmesi teşhis ve tedavinin doğru yapılmasını sağlar. Birkaç farklı yöntem kullanılmaktadır. Kısaca söyle açıklayabiliriz;

Bilgisayarlı Tomografi(BT,CT);
Ağız ve çene bölgesinde diğer görüntüleme yöntemlerinde tam olarak tespit edilemeyen tümör, kist vb. rahatsızlıkların daha net bir şekilde anlaşılmasında kullanılır. Ağız, diş ve çenenin tüm dokuların 3 boyutlu olarak görüntülenmesini sağlayan bir yöntemdir.

Panoramik Röntgen;
Dişlerin ve çenenin bütün halde çekilen röntgenidir. En sık kullanılan röntgen çeşitlerindendir. Diş, çene kemiği ve diş köklerinin görüntülerinin elde edilmesini sağlar. Küçük kistlerin de tespit edilmesinde de yardımcı olur.

Periapikal Röntgen;
Panoramik röntgende çıkan birtakım bulguların daha detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiği durumlarda çekilen röntgendir. Ağız içinin ayrıntılı olarak görüntülenmesini sağlamaktadır.

Ağız İçi Kamerası;
Birçok diş hekiminin kullandığı ağız içi görüntüsünün küçük bir kamera ile ekrana verilerek tüm dişlerin detaylı olarak görüntülenmesini sağlar. Hasta ekrandan kendi ağız içi muayenesine şahit olur ve tüm diş yapısını da bu röntgen çeşidiyle ekrandan görebilme fırsatı bulur. Tüm bu görüntüleme sistemleri daha iyi teşhis ve tedavi için yapılır. Bu sayede hastaya daha iyi bir sağlık hizmeti sunulması amaçlanır.