Diş Protezi Nedir?

Diş Protezi Nedir?

Ağzımızda bulunan eksik dişlerin yerine ve hasarlı dişlerin üstlerine(diş kaplama) yapılan yapay dişlere protez diş denir. Protez diş yaptırmak bir insan için ihtiyaç haline gelebilir. Düzgün bir beslenme için, estetik bir görüntü için, hasarlı dişlerin( kırık, çürük) kurtarılması için diş protez ihtiyaç duyulmaktadır. Vücudumuzda eksik olan kısımların işlevlerini yerine getirmesi için kullanılan yapay nesnelerin hepsine protez denir. Dişlerimizde birçok işlevi yerine getirmektedir. Eksik veya bozuk dişlerin yerlerine yapılan diş protezler hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Vücudumuzda diğer uzuvların aksine dişler için yapılan protezler daha basit ve alışması daha kolaydır.

Diş protezi iki kısma ayrılır;
1-) Sabit Protezler

Porselen kron-köprü, diş minesi aşındırılarak üzerine yapılan ve hasta ağzına yapıştırılan metal destekli protez türüdür. Tek bir dişten bütün bir ağıza kadar uygulanabilmektedir. Metal destekli porselen dişlerin yapılabilmesi için ağızda mutlaka dişlerin olması gerekir. Fiyatları kullanılan malzemeye ve işçiliğe göre değişkenlik gösterebilir. Yaygın olarak kullanılan bir diş protezdir. Kişinin kendi diş rengine göre yapılır full ağızlarda renk tercihi söz konusu olabilir.

Porselen kron-köprüde olduğu gibi diş minesi aşındırılır ve üstüne yapılarak yapıştırılır. Altyapısı beyaz olduğu için ışık geçirgenliği daha yüksektir ve estetik bir görünüm sağlar. Özellikle ön grup dişlerde daha estetik sonuçlar alınabilir. Fiyatı porselen kron köprüye oranla daha yüksektir.

Ön dişlerde uygulanan estetik görünümü sağlamak için yapılan porselen disktir. Sadece dişlerin ön yüzeylerinde ki mine tabakası bir miktar aşındırılır ve üstüne lamine porselen diş yapıştırılır. Dişin genel yapısına zarar verilmeden yalnızca ön dişlerde kullanılan lamine diş fiyat olarak yüksek olabilmektedir.

Çürük dişlerin doldurulması için kullanılan porselenden yapılan bir çeşit protezdir. Çürümenin fazla olduğu dişlerde dolgu malzemesinin tutmama riskine göre tercih edilen bir porselendir. Dişin çürük kısmı temizlenir ve üzerine inley-onley porseleni yapılarak yapıştırılır.
Eski dönemlerde yapılan farklı sabit protez çeşitleri günümüzde çok rağbet görmemektedir. Bunlardan bazıları biodent, izosit, full fener kronlar, çakma kronlar vb. eski protez çeşitleri artık tercih edilmemektedir.


2-) Haraketli Protezler

Ağızdaki bütün dişler kaybedildiği takdirde yapılan protez türüne denir. Halk arasında damak denir. Akrilik üzerine plastik veya porselen hazır dişler kullanılarak yapılır. En son çare olarak tercih edilir. Ağızda damak alt ve üst damak üzerine oturur sabit durmaz hareket eder. Takıp çıkartılabilen bir takma diştir. Genellikle yaşı ilerlemiş hastalarda uygulanan bir protezdir. Total protezi kullanmak zordur. Hasta alıştıktan sonra rahat edebilir bu da kolay bir süreç değildir.

Hasta ağzında kalan dişlere metal kroşe yardımıyla tutunması sağlanan sadece diş olmayan yerlere akrilik üzerin plastik veya porselen diş konularak yapılan takma diştir. Total protezden farkı ağızda mevcut olan dişlerden metal kroşe veya modern protez ( iskelet ) aracılığıyla protezin hareket etmesini minimuma indirgemeyi amaçlamaktır. Parsiyel protez takıp çıkartılabilir. Total proteze göre kullanması ve alışma dönemi daha kolaydır.

Hassas tutuculu protezler parsiyel protezlerin değişik ve daha kullanışlı bir modeli olarak tarif edilebilir. Hasta ağzında kalan dişler metal destekli porselen kaplanır ve bu porselen dişlere hassas tutucular takılır aynı şekilde bölümlü protez de hassas tutucu parça takılır bu tutucular dişi ve erkek olarak iki parçadır ve birbirine monte olurlar böylece kanca olmadan hasta ağzında stabil bir şekilde dururlar. Sökülüp tekrar takılabilen bir protezdir. Ağızda ki dişlerin metal destekli porselen kaplanması zorunludur. Parsiyel protez göre daha estetik görünüme sahiptir.


Diş Protezi Temizleme


Protez diş kullanan kişiler normal ağız ve diş bakımı gibi özen göstererek dişlerine bakmalıdırlar. Ağızda ki bakteriler protezlere daha kolay birikebilir bunu göz önünde bulundurmak gerekir. Sabit protezler ağızdan çıkmadığı için günlük en az 2-3 kere diş fırçalamalılar. Diş hekim inin önereceği bir ağız için gargara alıp günlük kullanmalılar.

Hareketli protez kullananlar her yemekten sonra takma dişlerini çıkartıp temizlemeliler bu temizlik yine diş fırçası ile yapılabilir. Yatmadan önce çıkartıp gece boyunca suda bekletebilirler. Hareketli protezleri çıkarttıktan sonra ağız içini gargara yapabilirler. Gargara yapmak için eczanelerde veya marketlerde satılan ürünlerden alabilirler veya tuzlu su ile gargara yapabilirler.

Diş protezlerin temiz tutulması hem protein ömrünü uzatır kullanan kişiyi yeni bir protez yaptırma masrafından kurtarır. Hem de kişinin sağlıklı bir şekilde beslenebilmesini, protezden kaynaklı oluşabilecek ağız kokusunu önlemesini ve protein estetik görünümünü muhafaza etmesini sağlar. Protez dişlerin bakımı için diş hekiminiz farklı yöntemler ve ürünler tavsiye edebilir bunları uygulamanız sizin yararınızadır.