Kelime anlamıyla doğru orantılı olarak dişlerin görünen renginden daha beyaz görünmesi, diş üzerinde oluşan inorganik ve organik lekelerin, diş taşlarının temizlenmesi işlemidir. Beyazlamış ve temizlenmiş dişler bir özgüven kaynağıdır karşınızda ki insan da pozitif izlenim bırakmak için çok etkili bir yoldur. Önce düzenli fırçalama alışkanlığını edinmek gerekir diş taşlarını ve diş in mine tabakasında oluşan lekeleri önlemenin ilk yolu budur. Çay ,kahve gibi kafeinli içecekler ve sigara içmek diş teki lekelerin en önemli sebeplerindendir. Diş beyazlatma iki şekilde yapılır;

1. Ofis tipi beyazlatma

Ofis tipi beyazlatma; diş hekimi muayenehanelerinde yapılan diş doktorunun bizzat yaptığı beyazlatma işlemidir .Her doktorun farklı yöntemleri ve farklı markalarda beyazlatma ürünleri olabilir. Jel, lazer ve led ışık yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir. Ağız da diş taşı ve diş etlerinde enfeksiyon varsa bu problemler giderilir ardından beyazlatma işlemi yapılır. Doktor kontrolünde yapılan beyazlatma daha sağlıklı ve kesin sonuç veren yöntemdir.

2. Ev tipi beyazlatma

Ev tipi beyazlatma; evde yapılan bu beyazlatmada ağız ölçünüz alınarak size uygun bir beyazlatma plağı yapılır. Plağın içerisine jel koyularak ağıza takılır. Bu işlemi kaç sefer tekrarlamanız gerektiğini doktorunuz size söyleyecektir.